Almanya hakkında
  1. Anasayfa
  2. Almanya Eğitim
Trendlerdeki Yazı

Almanya'da Eğitim Hakkında

Neden Almanya'da eğitim ?

Almanya, çoğu uluslararası öğrenci için en çok tercih edilen Avrupa ülkesi ve dünyanın en popüler 3. eğitim yeridir; öğrencilerin Almanya’da çok sayıda kredi ve binlerce öğrenim ücreti stresi olmadan ücretsiz eğitim alabilmelerinin nedenlerinden biri.

Hiç şüphe yok ki Almanya, Modern çağın en tanınmış ülkelerinden biridir. Bu harikalar ve tuhaflıklar diyarı, tuhaf ama harika dili, eğitim sistemi ve kültürü dahil olmak üzere çok çeşitli şeylerle tanınır.

Modern çağda, Almanya gerçekten de dil ve eğitim dünyasında parlayan fenerlerden biridir. Bu yüzden bu ciddiyet diyarı, eğitimlerinde daha yüksek bir zemin elde etmek isteyenler için merkezi bir merkez haline geldi. Almanya’da okumak istemeseniz bile Almanca dil bilgisine sahip olmanın her zaman iyi bir fikir olduğunu biliyor muydunuz? Bunun nedeni, yalnızca Almanca dil becerilerine sahipseniz erişilebilen çok sayıda araştırma makalesinin olmasıdır.

Bununla birlikte, Almanya’daki eğitim programları, ücretsiz üniversiteler ve kolej kültürleri nedeniyle Almanya’da yurt dışında okumak hiç şüphesiz birçok bilim insanının hayalidir. Peki bu hayalinize nasıl ulaşabileceğinizi biliyor musunuz?

Alman Üniversitelerine nasıl başvurulur?

Özellikle genç öğrenciler için yabancı bir ülkede bir şeyler yapmak her zaman zordur. Neyse ki, bu süreçte size yardımcı olabilecek Edu Vizyon gibi eğitim danışmanları var. Almanya’da eğitim için başvuru süreci oldukça basittir. Tek yapmanız gereken gerekli belgeleri toplamak, Almanca öğrenmek, Almanya’da sağlık sigortası yaptırmak , bir üniversite seçmek ve okumaya başlamak. Tabi ki , Alman üniversiteleri ücretsiz, ama yine de yaşam ve konaklama için finansal bir desteğe de ihtiyacınız olacak.

Almanya’da nasıl eğitim alınacağının genel özü budur. Süreç kağıt üzerinde gerçekten basit olsa da, uygulamaya koymak zordur. Öyleyse, Almanya’da eğitim alma süreciyle ilgili adım adım rehberliğimizle biraz ayrıntıya girelim.

Bir Çalışma Programı Bulun

Eğitim için Almanya’ya gitmeyi düşünmeye başlamadan önce, öncelikle ne okumak istediğinizi ve söz konusu programı okuyabilecek niteliklere sahip olup olmadığınızı onaylamanız gerekir. Almanya’da okumak istemeniz, Almanya’da herhangi bir konuda eğitim alabileceğiniz anlamına gelmez. Bahsi geçen konu ile ilgili gereklilikleri önceden sağlamanız gerekmektedir. Değerli bulabileceğiniz bir çalışma programı bulmalısınız.

İsteklerinizi ve ihtiyaçlarınızı iyi araştırırsanız harika olur. İyi haber şu ki, ne istediğinizi bildiğiniz sürece, Almanya sizin için bir programlama kursuna sahip olacak.

Tüm gereksinimleri karşılayın

Almanya’da ne okumak istediğinize karar verdikten ve bir eğitim programı seçtikten sonra, bir sonraki adım Almanya’da okumak için ihtiyacınız olan tüm gereksinimleri karşılamaktır.

Emin olmanız gereken ilk şey, yüksek öğrenime giriş yeterliliğinizin (Hochschulzugangsberechtigung [HZB] / Abitur) olmasıdır. Okul Bitirme Sertifikanızın Almanya’da geçersiz olması durumunda, StudienKolleg adlı ek bir hazırlık kursuna katılmanız gerekir. Bunun yanı sıra seçeceğiniz üniversiteye göre TestAs olarak bilinen bir yetenek sınavına da girmeniz gerekebilir. Bu test özellikle AB üyesi olmayan öğrenciler için tasarlanmıştır.

Ayrıca, biraz sonra ele alınacak olan Alman Üniversitesine başvurmak için yerine getirmeniz gereken birkaç koşul daha vardır.

Almanca Dilinde Yeterli Olun

Kursu ister İngilizce ister Almanca olarak alın, Almanca dilini öğrenmelisiniz. Eğitim için normal dil şartı, B1 seviyesinde Almanca dil yeterliliğidir. Bununla birlikte, ekstra hazırlıklı olmak her zaman iyi bir fikirdir ve Almanca dil kursunun B2 seviyesini almanızı ve bu konuda yetkin olmanızı tavsiye ederiz.

Almanca dil kurslarına ihtiyacınız varsa, bizimle iletişime geçebilirsiniz. C2 seviyesine kadar Almanca dil kursları tekliflerinizi bizden alabilirsiniz.

Bloke yada Garantör Hesap

Tahmin edebileceğiniz gibi, Almanya’da okumak ucuz değil, en azından Türkler için değil. Almanya’da yaşamanın maliyeti ayda yaklaşık 950 Euro’dur. Almanya’daki Devlet Üniversiteleri, öğrenim ücreti almadıkları için Teknik olarak ücretsiz olsalar da, yine de dönem öğrenim ücretini ödemeniz gereken okullar olacaktır. Bu öğrenim ücretleri 300 Euro ile 3000 Euro arasında değişebilir. Almanya’da devlet üniversitelerinde eğitim almanın maliyeti gerçekten ucuz, ancak konaklama ve yaşam giderleri için bir bütçeye sahip olmanız gerekir.

Kabul için Başvurun

Tüm belgelerinizi ve mali kaynaklarınızı güvence altına alıp ve Almanca dil yeterliliğini kazandıktan sonra, başvuru formuyla birlikte belgeleri ilgili Alman Üniversitesine teslim etmeniz gerekecektir. Yada bir Almanya eğitim danışmanlığı ile çalışıyor olmanız sizin menfatinize olacaktır.

Bununla birlikte, seçtiğiniz üniversiteye başarılı bir şekilde kabul edileceğinizin garantisi olmadığını da bilmelisiniz.

Almanya Vize Başvurusu

Türkiye’de Almanya vize başvurusu IDATA ofisleri aracılığı yapılmaktadır. Tüm süreç buraya olumlu geçtikten sonra Almanya vize başvurunuzu yapmanızı tavsiye ederiz.

Almanya’da Eğitim İçin Genel Başvuru Koşulları

Bahsettiğimiz gibi, Almanya’da okumak için özel gereksinimler büyük ölçüde Üniversiteye göre değişir. Almanya’daki bazı üniversiteler, B2 düzeyinde Almanca dil yeterliliği gibi belirli belgeler ve nitelikler isteyebilir .

Diğerleri sadece A1’de yetkin olmanızı isteyebilir. Bahsettiğimiz gibi, ayrıntılar üniversiteye ve seçtiğiniz bölüme göre değişebilir. Bununla birlikte, yerine getirmeniz gereken birkaç genel gereksinim vardır.

Seçtiğiniz bölüm veya üniversiteden bağımsız olarak yerine getirmeniz gereken gereksinimler aşağıdadır.

  • Almanca Başvuru Formu
  • Lise Diploması Fotokopisi
  • İlgili ve Tanınan Sertifikalar
  • Modüllerinize ve Notlarınıza Genel Bakış
  • Pasaport boyutlu Fotoğrafın kopyası
  • Pasaport kopyası

Bunların yanı sıra, bir şekilde Almanca dil yeterliliğinizin ve önemli miktarda mali desteğinizin de olması gerekir. Dile özel gereksinimler Üniversiteden ve kurduğunuz kursa göre değişiklik gösterse de, Almanca Dilinde yetkin olmanız gerekecektir.

Bu belgelere sahip olduğunuzda ve gereklilikleri karşıladığınızda, artık seçilen üniversitenin özel gerekliliklerini karşılamaya hazırlanıyorsunuz.

Almanya Eğitim Danışmanlığı

Almanya’da eğitim hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Almanya eğitim danışmanlığı konusunda bize 0 212 543 58 06 ‘dan ulaşabilirsiniz. Almanya hakkında daha fazla bilgi için Forum sayfamızı da takip edebilirsiniz.