1. Anasayfa
 2. Yurtdışı Liseleri

Amerika’nın en iyi liseleri 2023

Amerika’nın en iyi liseleri 2023

Amerika’nın en iyi lsieleri

Lisede geçirilen yıllar, bir öğrencinin sonraki akademik ve kariyer başarısının temelini oluşturduğu için çok önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en etkili devlet liselerini bilmemize rağmen, listeden rastgele bir okul seçmek yerine çocuğunuzu liseye nereye göndereceğinizi düşünmek yine de önemlidir. Thomas Jefferson Lisesi’nin bölgenize yakın olması ve en etkili liselerden biri olması, onun otomatik olarak çocuğunuzun en iyi seçeneği olacağı anlamına gelmez.

Aşağıdaki ipuçları, çocuğunuza en uygun okulu belirlemenize yardımcı olacak ve en iyi sonuçları garanti edecektir.

Çocuğunuz İçin En İyi Devlet Lisesini Nasıl Seçersiniz?

Çocuğunuzun İhtiyaçlarını ve Öğrenme Stilini Tanımlayın

Bazı çocuklar katı kuralları olan okullarda daha başarılı olurken, diğerleri öğrenmelerini yönlendirme özgürlüğü verildiğinde daha başarılı olurlar. Bir okulun çocuğunuza uygun olup olmadığını anlamak için müfredata ve disiplin prosedürlerine bakın.

Çocuğunuzun görsel mi yoksa işitsel mi öğrendiğini ve gruplar halinde mi yoksa tek başına mı daha başarılı olduğunu belirleyin. Çocuğunuzun okulun ele alması gereken herhangi bir öğrenme bozukluğu var mı? Eğer öyleyse, okulda bu tür engeller için özel programlar var mı?

Devlet okullarının bir IEP veya özel ihtiyaçları olan öğrencileri onurlandırması gerekir.

Küçük öğrenme ve fiziksel engelleri olan öğrenciler için en iyi devlet okullarından bazıları şunlardır:

 • Thomas Jefferson High School
 • Little Rock Central High School
 • Palo Alto High School
 • Beverly Hills High School
 • Los Alamitos High School
 • Woodlands High School
 • Dr. Phillips High School

Çeşitliliği Düşünün

Azınlık çocukları için önemli bir unsur olsa da, çeşitli bir öğrenci topluluğu tüm lise öğrencileri için avantajlı olabilir. Çeşitlilik, geleceğin liderlerini geliştirmek için çok önemlidir.

Listede yer alan en çeşitli okullardan birkaçı:

 • Bronx High School of Science
 • Columbia High School
 • Thomas Jefferson High School
 • Laguna Beach High School
 • Proviso East High School
 • Evanston Township High School
 • Hunter College High School

Akademik Programlara Bakın

Bazı durumlarda, bir lisenin akademik olanakları bir öğrencinin hangi okula gideceğini belirleyebilir. Ebeveynler, sınıfta başarılı olan öğrencileri daha zorlu bir müfredatla zorlayan IB veya AP kursları arayabilir. Lise öğrencilerinin üniversite kredisi almalarına izin veren ikili kaydı tercih edebilirler. Bazı ebeveynler çocukları için matematik veya sanat alanında güçlü programlar isteyebilir.

Ders Dışı Olanakları Listeleyin

Ders dışı uğraşlar, atletik takımlardan tiyatro ve teknoloji kulüplerine kadar uzanır. Daha küçük özel okullar, çocuğunuzun aradığı belirli programları sağlamaları halinde daha uygun olabilse de, daha büyük okullar genellikle daha kapsamlı bir ders dışı etkinlikler yelpazesi sunar.

Düşündüğünüz lisede hangi kursların verildiğini, hangilerinin en çok destek ve finansman aldığını ve ders dışı etkinliklere katılmanın gerekli olup olmadığını öğrenin.

Okulu Hareket Halinde Gözlemleyin

Ebeveynler, çocukların ve eğitmenlerin sınıfta ve sınıflar arasında etkileşimini izleyebilmeleri için normal bir okul gününde okulu ziyaret etmelidir. Öğrenci ve öğretmen katılımına, sınıfta ve salonlarda iyi, düzenli davranışlara ve eğitimcilerin ebeveynlerle iletişim kurma istekliliğine bakın.

Çocuğunuzla Konuşun

Son olarak karar verme zamanı geldiğinde çocuğunuza hangi okulu sevdiğini sorun. Lise öğrencileri tamamen bağımsızdır ve kendi eğitim kararlarını vermekten sorumludur.

Yirmi birinci yüzyıldaki Amerikan liseleri, değişen dünyaya ayak uydurmak gibi giderek zorlaşan bir zorlukla karşı karşıyadır. Teknoloji her geçen gün gelişiyor ve gelişiyor, tarih gözümüzün önünde yazılıyor, bilim adamları yeni ve heyecan verici verileri gün yüzüne çıkarıyor ve liseler öğrencileri henüz var olmayan kariyerlere hazırlamak zorunda.

ABD’de bulunan (Ulusal Eğitim İstatistikleri Merkezi’ne göre) 23.815 liseden birkaçı zirveye yükseldi ve yarının liderlerini ve ezber bozanlarını yetiştirme konusunda kendilerini kanıtladı.

Aşağıda listelenen Amerika’daki en iyi 50 devlet lisesinin tümü farklıdır ve öğrencilerinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış programlar geliştirmiştir, ancak birkaç ortak faktörü paylaşırlar: yüksek eğitimli öğretim üyeleri, özenle seçilmiş bir müfredat, tasarlanmış gelişmiş kurs teklifleri öğrencileri üniversiteye ve kariyere hazırlar ve başarıyı ve yeniliği teşvik eden bir atmosfer sağlar.

Konuyu yurtdışı eğitim forumu sayfalarımızda ki ” Amerika’nın en iyi liseleri ‘ konu başlığı altında takip edebilirsiniz.