1. Anasayfa
 2. İtalya Eğitim

İtalya’da Üniversite Eğitimi 2024

İtalya’da Üniversite Eğitimi 2024

İtalya'da Üniversite Eğitimi

İtalya’da Üniversite Eğitimi

İtalya’da üniversite eğitimi , eğitim dilinin İngilizce olmasından dolayı , Türkiye’de oldukça ilgi çeker. İtalya, Avrupa’nın kültürel ve tarihi açıdan en zengin ülkelerinden biri olarak haklı bir statüye sahiptir ve moda, mutfak ve sanatta dünya lideridir. İtalya’da lisans eğitimi almak, muhtemelen oraya giden herhangi bir birinci sınıf öğrencisinin beklentilerini aşacaktır; bunun gibi sonsuz sayıda neden vardır: nefis yemekler, klasik mimari, çeşitli manzaralar ve Akdeniz iklimi gibi bunlardan birkaçıdır. İtalya’da lisans eğitimi hakkında daha fazla bilgi edinin!

Neden İtalya’yı Seçmelisiniz?

Uluslararası öğrenciler yurtdışında öğrenim görecekleri yer olarak sıklıkla İtalya’yı seçiyorlar. Batı Avrupa’daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, daha düşük öğrenim maliyetleriyle üstün kalitede daha yüksek eğitim sunmaktadır. İtalya’da bağımsız öğrenciler ve değişim öğrencileri de dahil olmak üzere 32.000’den fazla uluslararası öğrenci bulunmaktadır. İtalya’da lisans dereceniz için eğitim almanızın en önemli nedenlerine bakalım:

Mükemmel Lisans Derecesi Seçimleri 

İtalya, mafyası, yemekleri ve sanatıyla tanınmasına rağmen çeşitli lisans programları da sunmaktadır. Araştırmamıza göre, yabancı öğrenciler tarafından en popüler ve aranan eğitim seçeneklerinin şunlar olduğunu bilmelisiniz: En temel Dil Lisans programlarından en muhteşem derecelere kadar çeşitlilik gösterseler bile. İtalya’da sunulan en tanınmış lisans derecesi programlarından bazıları şunlardır:

 • İşletme ve Yönetim Lisansları 
 • İktisat Lisansı  
 • Sosyal Bilimler Lisans  
 • Sanat ve Tasarım Lisansı

İtalya , Öğrenci Dostu Ülke

Mimarlık okuyan İtalyan öğrencilerin tüm müzelere ücretsiz giriş hakkı kazandığını biliyor muydunuz? Belli ki yapmamışsın. Bu ülkenin öğrencilerine sağladığı hükümlerden sadece bir tanesi. Burada bilgi ve akademisyenler kutlandığı için İtalya, uygun fiyatlı öğrenim ücretleri, heyecan verici öğrenci yaşamı, ucuz yaşam masrafları ve olağanüstü öğrenci deneyimlerinin muhteşem bir karışımını sunuyor.

İtalya’nın en eski üniversiteleri

Guinness Dünya Rekorları’na göre Avrupa’nın en eski üniversitesi olan Bologna Üniversitesi , 1088’den bu yana aralıksız yüksek öğrenim veriyor. O sıraların ve sandalyelerin kaç öğrenciye ve masallara tanıklık ettiğini hayal bile edemiyoruz ama tek üniversite bu değil. oradaki eski üniversite. Diğer üniversiteler şunları içerir:

 • Università Cattolica del Sacro Cuore, Milano’da
 • Bozen-Bolzano Özgür Üniversitesi, Bolzano’da – Bozen
 • Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi, Milano’da

Kolay Finans

İtalya, iyi bir yaşam standardı ve düşük yaşam maliyeti arayanlar için ideal bir yerdir. Şüphesiz maliyetler, ev olarak adlandırmayı seçtiğiniz şehre göre farklılık gösterebilir. Tipik olarak, Bolzano ve Bologna gibi daha küçük şehirleri seçerseniz ayda yaklaşık 900 EUR  harcamayı planlamalısınız; oysa Milano ve Roma size ayda yaklaşık 1.200 EUR ‘a mal olacak. Öğrencilerin İtalya’da lisans eğitimi almayı tercih etmelerinin ana nedeni maddiyattır

Öte yandan öğrenim ücreti, devlet üniversitesi mi yoksa özel üniversite mi seçtiğinize bağlı olarak değişir. Örneğin kamu kuruluşlarının maliyeti yıllık 1000 Avro’ya  kadar çıkabilirken, özel kuruluşların maliyeti yıllık 1800 Avro  ile 4000 Avro  arasında olabilir.

Lisans Derecesi Giriş Koşulları

 • İtalya’da lisans diplomasının eşdeğeri “Laurea” olarak bilinir. Tamamlanması üç yıl süren bir lisans derecesidir ve üniversite sistemindeki Lisans Diplomasına eşdeğerdir .
 • Bu lisans derecesi programı kapalı veya açık kabule sahip olabilir. Başvuru sahiplerinden motive edici bir test veya giriş sınavı da istenebilir. Laurea’larını aldıktan sonra, öğrenciler iş başvurusunda bulunabilir veya çoğu kolejdeki Yüksek Lisans veya giriş seviyesi yüksek lisans derecesi ile karşılaştırılabilecek bir “Laurea Magistrale” almak için eğitimlerine devam edebilirler .
 • Lisans derecesine kaydolurken birkaç giriş şartı vardır: Liseyi bitirmiş olmanız ve ülkenizdeki ileri eğitim kurslarına katılmanıza hak kazandıran geçerli bir okul diplomasına sahip olmanız gerekir. Ayrıca İtalyanca dil yeterlilik derecenizi de kanıtlamalısınız.

Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Avrupa’nın en uygun fiyatlı eğitim hedefi İtalya’dır. Roma veya Milano gibi büyük şehirlerin barınma ve yaşam masrafları yüksek olabilir, ancak daha küçük şehirler çok daha ucuzdur. Daha büyük kurumlar genellikle konut edinilmesine yardımcı olur; Şansınız varsa ucuz bir öğrenci evinde bir oda tutabilirsiniz.

İtalya’daki devlet üniversiteleri, Avrupa’daki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok makul fiyatlara sahiptir. İtalya’daki kamu kurumları genellikle yaklaşık 1.000 Avro  tutarında yıllık öğrenim ücreti almaktadır. Yüksek sıralamaya sahip prestijli üniversiteler daha fazla ücret talep edebilir. Öğrenim ücretlerinin ailenizin mali durumuna bağlı olduğu Roma Tor Vergata Üniversitesi bir istisnadır: Her biri için en düşük minimum 150 Euro  ile en yüksek maksimum 5.000 Euro arasında değişen ücretler ödersiniz.

İtalya’da En İyi Üniversiteler

İtalya’da lisans derecesinde en iyi programları sunan İtalya üniversitelerinin listesi

 1. Accademia del Lusso Moda ve Tasarım Okulu
 2. Universitat Internacional de Catalunya
 3. Politecnico Di Milano
 4. Università Cattolica del Sacro Cuore
 5. Istituto Europeo Di Design
 6. Bologna Üniversitesi .
 7. Padua Üniversitesi.
 8. Roma Sapienza Üniversitesi .
 9. Milano Üniversitesi .
 10.  Napoli Üniversitesi Federico II .
 11. Pisa Üniversitesi .
 12. Torino Üniversitesi

Kapsam ve Kültür

Öğrenciler, devam ettiğiniz alan ve kuruma bağlı olarak, İtalya’ya özgü çeşitli öğrenci yaşamı gelenekleriyle meşgul olabilirler. İtalya’da öğrencilere, bir akademik kurumdan mezun olduktan sonra saçlarına takmaları için yeşil defne çelengi (bilgeliğin simgesi) veriliyor.

Ancak yurt dışı eğitimi için İtalya’yı seçmeniz akademik hayattan daha fazlasını içerecektir. İtalyanlar dost canlısı insanlar olarak bilindiğinden, dili öğrenmek, anadili konuşan kişilerle hızlı bir şekilde arkadaş olmanıza yardımcı olacaktır. Muhteşem manzarası, sayısız müze ve tiyatrosu, en küçük İtalyan şehirlerinde bile canlı gece hayatıyla İtalya’da kendinizi evinizde hissetmeniz çok uzun sürmeyecek.

Sıkça sorulan sorular

İtalya’da lisans derecesi ücretsiz midir?

Her şey ücretsiz olarak yapılacaktır. Devlet üniversitelerinde ortalama öğrenim ücreti 5.000 € ile 3.000 € arasındadır. Öğrencilerin ödemesi gereken öğrenim ücreti, ailelerinin gelirine bağlıdır. Kişi başı yıllık 6.000 Euro’dan az geliri olan aileler için öğrenim ücreti 800 Euro’dur.

 İtalya’da İngilizce lisans eğitimi alabilir miyim?

Prestijli İtalyan üniversiteleri ve kolejlerinde İngilizce olarak verilen birkaç mükemmel Lisans (B.Sc.) derecesi vardır. İtalyan üniversiteleri tarafından sunulan birçok İngilizce eğitimli çalışma programı vardır. Bir programa başlamadan önce temel düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekir.

İtalya lisans derecesi için iyi mi?

Aday uluslararası öğrenciler, lisans diplomasına devam ederken İtalya’nın sunduğu her şeyden yararlanabilirler çünkü İtalyan üniversitelerinin ve kolejlerinin çoğunluğu çoğu konuda geniş bir kurs yelpazesi sunmaktadır.

İtalya’da lisans eğitimi almanın maliyeti ne kadardır?

İtalya’daki devlet üniversitelerinin öğrenim ücretleri, çalışma alanına ve aranan derece türüne (lisans, yüksek lisans veya doktora) göre belirlenir. Her akademik yılda ortalama öğrenim ücreti 0 ila 5.000 EUR arasındadır. AB/AEA öğrencisi değilseniz, bazı akademik programlar önemli ölçüde daha yüksek öğrenim ücreti talep edebilir.

İtalya’daki veya başka bir ülkedeki kolejleri/üniversiteleri ve kursları kısa listeye almanıza yardımcı olmak için lütfen İtalya eğitim danışmanlığı ile iletişime geçin . Ayrıca 30 dakikalık ücretsiz danışmanlık seansı için bizi 0 212 543 58 06  numaralı telefondan arayabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir